Wszelkie usterki, jakie mają miejsce w samochodzie, dzieją się zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie. Podobnie jest z brakiem płynu chłodniczego, którego niewielka ilość może skutecznie uniemożliwić dalszą podróż. Jeśli znajdujemy się niedaleko domu lub warsztatu samochodowego, problem będzie mniejszy. Sprawa się znacznie skomplikuje, kiedy nie możemy liczyć na czyjąś pomoc. Zakupiony płyn chłodniczy na stacji benzynowej może być rozwiązaniem, jednak czy można go zmieszać z tym, który jeszcze pozostał w układzie?

Płyn chłodniczy, co do zasady, nie powinien być mieszany. Obowiązuje tu inna reguła niż np. w przypadku płynów do spryskiwaczy, które możemy mieszać dowolnie, włącznie z dolaniem wody w najbardziej ekstremalnej sytuacji. Płyn chłodniczy z kolei charakteryzuje się większymi restrykcjami.

Czy można mieszać płyn chłodniczy?

Konieczność zmieszania płynu chłodniczego pojawia się w sytuacji, kiedy podczas jazdy jego ciśnienie nagle spada. W tym momencie, jeśli nie możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy, powinniśmy wybrać zasadę mniejszego zła. Lepiej będzie dolać jakikolwiek płyn chłodniczy, niż podróżować dalej bez jego wystarczającej ilości w układzie. Może to spowodować znacznie większe kłopoty.

Warto pamiętać, iż na rynku motoryzacyjnym są produkty, które można mieszać dowolnie z innymi, stworzonymi na bazie tego samego środka np. glikolu. Wówczas pytanie, czy można mieszać płyn chłodniczy, będzie bezpodstawne, ponieważ w tej sytuacji będziemy mogli dolać inny produkt do układu. Jeśli jednak nie mamy pewności, jakiego rodzaju płynu używamy, najlepiej wystrzegać się mieszania. Musimy także sprawdzać opakowania, na których producenci zwykle umieszczają informację o możliwości zmieszania danego płynu z innymi.

Płyn chłodniczy – jak wybrać?

Decydując się na zakup płynu chłodniczego, warto wybrać rozwiązania markowe, które będą umożliwiały mieszanie płynu, w razie niezbędnej konieczności. Dotyczy to szczególnie osób, które dużo podróżują i ubytek płynu jest w ich przypadku bardziej prawdopodobny. Płyn chłodniczy – jak wybrać? Przed taką wątpliwością stoją najczęściej osoby, które samodzielnie uzupełniają płyn w pojeździe. Warto poradzić się specjalisty, aby zakupić rozwiązanie nie tylko uniwersalne, ale przede wszystkim dopasowane do naszego samochodu.

Dolewanie płynu chłodniczego jest czynnością, jaką powinniśmy zlecić zakładom mechanicznym. Wymaga ona bowiem zlania istniejącego płynu, najlepiej przepłukania instalacji i dopiero dolania właściwego preparatu. Jest to szczególnie istotne, jeśli awaryjnie zdecydowaliśmy się na zmieszanie płynów.

Łączenie dwóch różnych płynów chłodniczych jest zabiegiem bardzo ryzykownym. Liczy się bowiem nie tylko zgodność glikolu, z którego użyciem zostały wykonane poszczególne preparaty, ale także zgodność substancji antykorozyjnych. Awaryjnie można zmieszać płyny, jednak należy pamiętać o szybkim odwiedzeniu warsztatu i wymianie płynu na właściwy, po uprzednim przepłukaniu instalacji.