Płyny do spryskiwaczy to produkty, które mają za zadanie dbać przede wszystkim o dobrą widoczność podczas jazdy. To one zapewniają nam bezpieczeństwo więc nie powinniśmy tego lekceważyć.

Czemu płyn do spryskiwaczy jest ważny?

Czysta i przejrzysta szyba to klucz do bezpiecznej podróży. Jeśli dokładnie widzimy co się dzieje na drodze, jesteśmy w stanie odpowiednio szybko zareagować w razie nagłych sytuacji. Dobry płyn do spryskiwaczy jest potrzebny zwłaszcza przy niekorzystnej pogodzie, widoczność podczas takich warunków jest zazwyczaj ograniczona. Tanie lub pseudo-zamienniki mogą sobie w takich warunkach nie poradzić i zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

Czy płyn do spryskiwaczy śmierdzi?

Zimowy płyn do spryskiwaczy śmierdzi zazwyczaj z dwóch powodów: słabej jakości alkoholu (np. regenerowanego, słabo destylowanego, nieznanego pochodzenia – tzw. fuzel bimberek). Jest on tani, więc wielu producentów go stosuje, kierując się ceną, a nie komfortem klienta. Drugim powodem jest brak kompozycji zapachowej w płynie na bazie alkoholu, bez której płyn nie ma prawa pachnieć. Czasem zdarzają się płyny na „bimberku” z domieszką jakiegoś zapachu, ale jego mała zawartość sprawia, że zupełnie go nie czuć.

Jeśli chodzi o letni płyn do spryskiwaczy, wielu klientów pyta nas „Czy letni płyn do spryskiwaczy śmierdzi? – Jak to śmierdzi? – Przecież letni zawsze pachnie…”. Tak, letni płyn do spryskiwaczy również może śmierdzieć i to nawet bardzo. Zazwyczaj powodem jest brak komponentów biobójczych w płynie, co może spowodować mętnienie i tworzenie się glonów. Tanie płyny do spryskiwaczy są też często produkowane na bazie słabej jakości wody (np. kranowej), co potęguje ten efekt. Często również same detergenty użyte w płynie mają bardzo nieprzyjemny zapach, a brak kompozycji zapachowej lub jej skromna domieszka, sprawia, że nawet jej nie czuć.

Różnica pomiędzy płynem do spryskiwaczy letnim i zimowym

Zimowy płyn do spryskiwaczy od letniego różni się tym, że zawiera wysokie stężenie alkoholu, co chroni przed jego zamarzaniem. Jest to główna różnica, która jednak ma ogromny wpływ na zapach płynu. Wyższa zawartość alkoholu powoduje (oczywiście nie zawsze) podrażnienie dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach odruch wymiotny. Mniejsza zawartość alkoholu w letnim płynu sprawia, że pachnie on lepiej. Największym wyzwaniem, przed którym stoi producent płynu do spryskiwaczy jest to, aby wyprodukować zimowy płyn do spryskiwaczy, który pachnie.

W składzie letniego płynu znajdziemy znacznie więcej detergentów, które są odpowiedzialne za usuwanie cięższych zabrudzeń i owadów. W płynie zimowym nie jest konieczne zastosowanie tak wysokiego stężenia detergentów, bo płyn ma wysoką zawartość alkoholu, który jest jednocześnie najbardziej skutecznym środkiem w pozbywaniu się brudów i osadów.

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy?

Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

  • Płyn zimowy można mieszać z letnim, wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest powyżej zera.
  • Nie należy dolewać płynu zimowego do letniego, gdy zbliża się zima. Taka czynność zazwyczaj kończy się zamarznięciem płynu, co w wielu przypadkach skutkuje uszkodzeniem układu spryskiwaczy.
  • Robienie mieszanki płynu letniego z zimowym we własnym zakresie też nie jest dobrym pomysłem, bo gdy rozcieńczymy płyn, który nie zamarza do -22 stopni pół na pół z letnim płynem to gotowa mieszanina nie będzie zamarzać nie do -11 stopni tylko do -7 stopni lub mniej. To może zaskoczyć w przypadku niższych temperatur i narobić szkód w układzie.

Płyny do spryskiwaczy zawierające zapach

Celem zapachowego płynu do spryskiwaczy jest zamaskowanie nieprzyjemnego aromatu alkoholu w przypadku zimowego płynu do spryskiwaczy oraz nadanie przyjemnego zapachu w przypadku płynu letniego. Przy letnim płynie to żadna sztuka, gdyż produkt stworzony jest na bazie wody, więc nie ma nieprzyjemnego zapachu, oczywiście jeśli w produkcji wykorzystano odpowiednie komponenty. W przypadku zimowego płynu tak naprawdę najmniejszy wpływ na zapach ma kompozycja zapachowa. Często nie jest ona w stanie wyeliminować brzydkiego zapachu, jeśli płyn wyprodukowany został na bazie alkoholu, który śmierdzi.

Płyny do spryskiwaczy na bazie dobrej jakości alkoholu są oczywiście droższe, ale w zamian mamy gwarancję komfortowej podróży bez bólu głowy i narzekania pasażerów.

Jak odmrozić zamarznięty płyn w zbiorniczku?

Stało się najgorsze. Płyn do spryskiwaczy zamarznięty, ręce też zaraz przymarzną, a telefon od szefa wciąż dzwoni… Aby szybko poradzić sobie w takiej sytuacji, najlepiej użyć koncentratu płynu do spryskiwaczy, który będzie pomocny w rozpuszczeniu zamarzniętego płynu w zbiorniczku. Oczywiście możemy kombinować z denaturatem, opalarką czy ogniskiem pod spodem… ale to nie jest najlepszy pomysł. Wystarczy koncentrat płynu, który wlewamy do zbiornika.

Aby uniknąć zamarzaniu płynu do spryskiwaczy należy pamiętać, aby przy pierwszych przymrozkach wypryskać letni płyn. Dzięki temu unikniemy stresujących sytuacji i kosztów wynikających z uszkodzenia układu spryskiwaczy.

Kiedy wymienić letni płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Zimowy płyn do spryskiwaczy najlepiej wlać w momencie, gdy w nocy trafiają się już przymrozki, nawet jeśli dni są jeszcze ciepłe. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek.

Czy można używać zimowego płynu do spryskiwaczy w lato?

Oczywiście, że tak. Skoro używamy go zimą to i latem będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, że zimowy płyn dzięki wysokiej zawartości alkoholu zdecydowanie lepiej radzi sobie z zabrudzeniami.

Czy nanotechnologia w płynie do spryskiwaczy działa?

Jeśli w płynie do spryskiwaczy jest nanotechnologia to zazwyczaj jest jej drobna domieszka. Płyn z dużą zawartością nanotechnologii, która byłaby w 100% skuteczna nie będzie kosztował 5 czy 6 zł, a zdecydowanie więcej – 50, 100 a nawet 200 zł.

Czy niewidzialna wycieraczka w płynie do spryskiwaczy działa?

Tak jak wyżej, jest to kolejny specyfik, którego zazwyczaj jest jedynie domieszka w płynie do spryskiwaczy. Aby mieć szybę z powłoką hydrofobową musimy nanieść na nią środek, którego cena to przynajmniej 10 zł za 100 ml – do jednorazowego użycia. Aby płyn do spryskiwaczy zapewniał nam powłokę hydrofobową, musiałby kosztować przynajmniej 250 zł za 5L – i nawet wtedy jego skuteczność nie będzie 100%. Co więcej, aby nałożyć powłokę hydrofobową, należy najpierw odtłuścić powierzchnię, następnie nanieść środek i dodatkowo wypolerować suchą szmatką. W przypadku stosowania płynu do spryskiwaczy i wycieraczek jest to raczej niemożliwe.

Czy płyn do spryskiwaczy usuwa owady?

Płyn do spryskiwaczy, który skutecznie usunie wszystkie owady na szybie musiałby kosztować tyle, co typowy płyn do usuwania owadów, czyli ok. 15 zł za litr. Czyli 5 L letniego płynu do spryskiwaczy usuwającego owady musiałoby kosztować 75 zł. Oczywiście płyny do spryskiwaczy zawierają detergenty, ale one najlepiej radzą sobie z takimi zabrudzeniami jak: błoto, sól drogowa, kurz i pył. Na owady, każdy kto z nimi miał do czynienia wie, że potrzeba zawsze skoncentrowanego środka, dobrej szczotki oraz dużej siły aby doczyścić szybę i karoserię. Płyny do spryskiwaczy nie usuwają owadów, a jeśli tak to jedynie częściowo. Zawsze, aby domyć szybę z owadów w 100%, musimy użyć specjalnych do tego środków, które są zdecydowanie droższe niż płyn do spryskiwaczy.

Opakowanie 4L czy 5L?

To zależy od auta jakie posiadamy i pojemności zbiornika na płyn do spryskiwaczy. Jedyną różnicą w tym przypadku jest cena. Jeśli kupimy opakowanie 5L to zawsze zapłacimy mniej w przeliczeniu za litr płynu, a jeśli coś nam zostanie, wystarczy szczelnie zamknąć opakowanie oraz trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Zimowy płyn się nie zepsuje, bo ma wysoką zawartość alkoholu, przez co jest dobrze zakonserwowany. W przypadku letniego płynu do spryskiwaczy wszystko zależy od tego, czy producent zastosował dodatki biobójcze czy nie. Jeśli tak, płyn może stać i się nie zepsuje.

Co warto wiedzieć przed wyborem płynu?

Podsumowując, gdy jest lato, możemy używać zarówno letniego jak i zimowego płynu do spryskiwaczy – wedle uznania. Gdy przychodzą pierwsze przymrozki, należy wlać płyn zimowy, aby uniknąć wizyty u mechanika.

Jaki płyn wybrać? Odpowiedź jest bardzo prosta – taki, który nie śmierdzi, dobrze myje szybę i nie psuje się po upływie czasu.

Cena płynu do spryskiwaczy to już kwestia jakości. Nie można oczekiwać od płynu zimowego za 10 zł / 5L, żeby pachniał. Również letni płyn kosztujący 4zł / 5L nie usunie cięższych zabrudzeń i nie będzie nadawał się do dłuższego przechowania po otwarciu.