Posiadacze samochodów zwykle nie przywiązują większej wagi do oleju, jaki znajduje się w silniku. Należy jednak pamiętać, iż olej samochodowy jest bardzo istotnym elementem smarującym, który odgrywa ogromną rolę w prawidłowej pracy silnika.

Na rynku spotykane są trzy rodzaje olejów: syntetyczny, półsyntetyczny i mineralny. Najczęściej używana jest wersja mineralna, z uwagi choćby na niższe koszty. Warto jednak rozważyć inwestycję w olej syntetyczny, który jest produktem wysokowydajnym.

Syntetyczny olej samochodowy

Syntetyczny olej samochodowy opracowywany jest przy wykorzystaniu syntetycznego oleju bazowego. Dzięki złożonym procesom chemicznym powstaje finalnie olej, który charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysokim stopniem czystości. Pozwala to na zachowanie silnika w dobrej kondycji, bez pozostawiania w nim osadu, który często wytrąca się z olejów mineralnych przy wysokiej temperaturze.

Kierowcy mają obawy przed stosowaniem syntetyków, szczególnie w przypadku samochodów nowych. Panuje przekonanie, iż tego rodzaju oleje, wykorzystywane są jedynie w autach o niskim przebiegu. Jest to mylny pogląd, ponieważ wiek samochodu nie ma znaczenia przy wyborze odpowiedniego oleju. Mitów na temat stosowania olejów syntetycznych jest więcej, dlatego też warto sprawdzić wszelkie informacje u mechanika, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

W naszej opinii zalecamy za każdym razem stosowanie olejów syntetycznych, nie ważne czy auto ma duży przebieg, czy mały. Jeśli mamy wlany olej mineralny, wystarczy dobre płukanie silnika i z powrotem możemy wlać olej syntetyczny.

Olej syntetyczny – wady i zalety

Olej syntetyczny charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi parametrami smarującymi od jego odpowiednika półsyntetycznego, czy tym bardziej mineralnego. Kierowcy, którzy odczuwają trudność w rozruchu samochodu zimą, stosując syntetyk, będą zaskoczeni, ponieważ rozchodzenie się oleju po elementach silnika jest znacznie szybsze i efektywniejsze. Warto także dodać, iż jest to produkt, który nie pozostawia żadnych osadów w silniku. To niezwykle ważne z punktu widzenia żywotności motoru.

Jak każdy przedmiot, również olej syntetyczny ma swoje wady. Podstawową jest cena. To produkt znacznie droższy od innych rozwiązań.

Warto mimo wszystko przemyśleć kwestię zakupu syntetyków, ponieważ w niektórych przypadkach, mechanicy stosują wydłużony czas wymiany oleju, jeśli używamy produktu syntetycznego.

Dobór właściwego oleju do samochodu jest kwestią, którą powinniśmy uzgodnić z warsztatem, w którym serwisujemy auto. Rozwiązania uniwersalne nie zawsze będą idealne dla konkretnego typu pojazdu. Warto jednak sprawdzić zalety olejów syntetycznych, ponieważ zyskujemy produkt odporny na zmiany temperatur, a także zapewniający lepsze smarowanie silnika, co przekłada się bezpośrednio na jego sprawność i żywotność.