Płyn do spryskiwaczy stanowi podstawowe wyposażenie każdego samochodu, szczególnie w okresie zimowym. Przy obfitych opadach śniegu, mrozie, a także błocie pojawiającym się przy roztopach, konieczny jest skuteczny zimowy płyn do spryskiwaczy, który poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami.

Kiedy zima niespodziewanie się kończy, a za oknem temperatury sięgają kilkunastu stopni, zastanawiamy się często, czy pozostały w zbiorniku zimowy płyn można stosować również latem? Poniżej odpowiemy, czy używanie płynu przeznaczonego do ujemnych temperatur, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego samochodu.

Płyn do spryskiwaczy zimowy

Płyn do spryskiwaczy zimowy charakteryzuje się znacznie większą zawartością alkoholu i substancji czynnych powierzchniowo niż jego odpowiednik letni. Pozwala to na skuteczne usuwanie wszelkich zabrudzeń oraz oczyszczanie zamarzniętych szyb. Skład ma dodatkowo niebagatelne znaczenie w zakresie funkcjonowania samochodu. Płyn ten bowiem nie zamarza, dzięki czemu przy temperaturach dochodzących nawet do -22 stopni, zachowuje swą płynną konsystencję.

Letni płyn do spryskiwaczy z kolei to produkt, który ma przede wszystkim ułatwiać usuwanie wszelkich zabrudzeń z szyb. Nie jest przystosowany do używania w niskich temperaturach, ponieważ próg zamarzania ma stosunkowo niewielki.

Jaki płyn do spryskiwaczy latem?

Pytanie, jaki płyn do spryskiwaczy stosować latem, pojawia się często, szczególnie u kierowców, którzy posiadają znaczny zapas zimowego płynu. Rozważają wówczas kupno produktów letnich lub wykorzystanie tych, które pozostały po zimowym okresie. Bez uszczerbku dla funkcjonowania naszego pojazdu można wykorzystać zimowy płyn również w miesiącach letnich.

Warto wiedzieć, że mimo wyższej ceny, zimowy płyn do spryskiwaczy jest o wiele skuteczniejszy. Zwłaszcza, jeśli chodzi o usuwanie ciężkich zabrudzeń. Płyn zimowy zawsze będzie lepiej domywał szyby niż płyn letni dzięki zwiększonej zawartości alkoholu.  Co zrobić, jeśli w zbiorniku pozostało trochę płynu zimowego i chcemy dolać wersji letniej? Mieszany płyn do spryskiwaczy latem nie jest problemem. Można połączyć dwa różne płyny, jeśli tylko na opakowaniu nie ma wyraźnej informacji, zakazującej tego rodzaju zabiegów.

Płyn do spryskiwaczy jest sprzymierzeńcem każdego kierowcy w sytuacji, kiedy brud z drogi osiada na szybach. Dla bezpiecznego prowadzenia samochodu niezbędna jest odpowiednia widoczność, którą umożliwia zastosowanie płynu i wycieraczek. W sezonie letnim można oczywiście korzystać z produktów dedykowanych tej porze roku, ale chociażby z uwagi na skuteczność płynów zimowych, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykorzystać również posiadane zapasy płynu zimowego.